Indlæser Begivenheder

« Alle Begivenheder

  • Denne begivenhed er allerede afholdt.

02- Sommerskole: Hvad sker der lige på vores planet? Den over overskyggende sjæl Aalborg

11-07-2022 kl. 19:00 - 22:00

Sommerskole: Hvad sker der lige på vores planet?

Den over overskyggende sjæl

Aalborg

11. juli kl. 19:00 – 22:00

Temaet på vores sommerskole 2022 i Aalborg.

Hvad sker der lige på vores planet?

Hen over 6 sommeraftener vil vi prøve at tage nogle temaer op, som vi kan se, er i meget stor forandring.

Vi vil prøve at fordybe os i, hvad det er, der sker på vores planet? Hvad er det, den er i gang med? Ifølge de teosofiske skrifter arbejder vores planet på at nå større indvielser eller en større bevidsthedsudvidelse. Dette medfører selvfølgelig nogle store forandringer for dens beboere, og dér tænkes på disse riger, som vi er knyttet til sammen med, altså mineralriget, planteriget, dyreriget og menneskeheden set i et indre lys. I nyhedsmedierne hører vi også nu om UFO’er og ser billeder af dem. Så vi må stille spørgsmål til, om det er mennesker fra andre dimensioner, der prøver at komme i kontakt med os? Eller væsner, som er knyttet til verdener, som vi normalt ikke ser med vores fysiske sanser. Det er det, vi vil prøve at fordybe os i hen over denne sommer.

Hvad er det for noget, der er ved at ske her på planeten? Vi kommer forbi temaer som angst, stress og familie problemer.

Til hver aften vil der være en meditation til aftenens tema.

Anden aften: Den over overskyggende sjæl

Denne aften skal vi nu tage lidt mere fat på temaet religion og filosofi, set i lyset af åndsvidenskaben. Vi har gennem historien mærket, hvordan filosofi og religion ligesom har sænket en etik og moral ned over os, som vi har været nødt til at forholde os til. Men står vi nu over for, at der også er en åndsvidenskab, som gerne vil til at se dagens lys i vores bevidsthed? Hvordan skal vi forholde os til religion og videnskab samtidig med, at ånden begynder at frigøre viljen i os? Hvordan forholder vi os til denne levende strøm igennem os?

Praktisk information

Hold nr: 222901
Første møde: 11.07.22 kl. 19:00
Mødegange: 1

Pris Almen DKK 100,00

 

Den tredje aften: Vi åbner døren ind til følelseslivet

Er vi blevet mere sensitive? Måske oplever du stigende sensitivitet i omgangskredsen, eller du har selv oplevet større sensitivitet i kroppen? Hvordan forholder vi os til, at dette nye område begynder at integrere sig i vores bevidsthed? Hjertet søger stilheden, og solar plexus vil gerne have os i bevægelse. Hvordan håndterer vi og lever med de to frekvenser, som i første omgang ser ud til at gå næsten i hver sin retning? Er det muligt at få de to til at gå i takt? Dette skal vi se på denne aften i lyset af teosofiens strålepsykologi.

 

Den fjerde aften: Astrologisk psykologi og de tre kors

Her skal vi til at se lidt dybere på personligheden. Og på det billede, som vi ser rundt omkring i mange af vores kirker; korset og på dette kors hænger der et menneske. Vi ser også i tarot et billede af det hængte menneske. Er det også faktisk os selv, der hænger på dette kors. Hvad er det, vi er korsfæstet på? Eller hvad hænger vi på? Astrologien har et bud på de tre store kors, som blev sat op på Golgatha, hvor der var et kors til venstre og til højre for Kristus, Her vil vi bruge astrologi-psykologien til at gennemgå de tolv kors-arme (det kræver ikke kendskab til astrologi).

 

Den femte aften: Hvordan sætter vi grænser?

Denne aften må vi simpelthen tage fat på det store emne: Hvordan får vi sat en grænse? Og hvordan lærer vi at håndtere dette i relation til det ydre og det indre? Jeg tillader mig at spørge, om der er grænser, der giver plads til det nye i os? Vi skal endvidere se på vores forhold til de grupper, vi er knyttet til. Hvordan passer jeg på mig selv og alligevel giver til grupperne rundt mig? Vi hører om det indre legeme –  er der et legeme, vi må have gang i?

Den sjette aften: Vores relation til kosmos. Kommer vi derfra, og hvornår skal vi eventuelt tilbage?

Vi har allerede hen over sommeren været i kontakt med flere af de omgivende stjerner, som ligger rundt omkring os. Vi har haft fat i den store dyrekreds, de tolv tegn. Denne aften skal vi nu prøve at gå lidt dybere og se på, hvad det er, der ligger på disse stjerner? Og hvordan virker de ind til os?

Her må vi have fat i de centre, som teosofien peger på som lysarbejdere (også kaldet disciple), deres relation til sjælsriget og videre igennem ærkeenglene og det center, som kaldes Shamballah, der skulle være døren til det ydre planetariske.

 

Undervisningssted

Den Rytmiske i Nordkraft
Teglgårds Plads 1 – Niveau 7
9000 Aalborg
Lokale 3

Detaljer

  • Dato: 11-07-2022
  • Tidspunkt:
    19:00 - 22:00
  • Begivenhed Kategori:

Sted